a

Facebook

Twitter

Copyright 2018 Av.Hakan Orhan
Tüm Hakları Saklıdır

İnönü Cad. Avukatlar İşhanı No:75 Ortahisar-Trabzon

0 462 230 66 74

 
Av.Hakan ORHAN - Trabzon > Köşe Yazıları  > Atatürk ve Sonrakiler

Atatürk ve Sonrakiler

Bugün Arap ülkelerinde yaşananlara baktığımızda Atatürk’ün Türk Toplumu için ne denli önemli işler yaptığını çok daha iyi anlayabiliyoruz. Atatürk, modern ve çağdaş bir Türkiye kurmanın yolunun eğitimden geçtiğini çok iyi biliyordu.

Arap dünyasında eğitime önem verilmediğinden demokratik bir toplum olamıyorlar.

Türkiye eğitim ve demokrasi açısından Araplardan ileri fakat Avrupalılardan geridir. Türkiye bu konularda batı ile doğu arasında sıkışıp kalmıştır. Araplardan önde olmamızın nedeni Atatürk gibi bir liderin varlığıdır. Atatürk’ten sonra bir adım ilerleme kaydedemediğimiz için de batıdan geride kaldık. Bırakın ilerlemeyi, eğitim anlayışı anlamında gerileme bile yaşanmıştır.

Atatürk yüksek öngörüsü ile dünyanın nereye gittiğini çok iyi bildiğinden yeni Türkiye’yi ona göre dizayn etmek istemiştir. Maalesef ömrü istediklerinin tamamını yapmaya yetmemiştir. Sonradan gelenler de onu hiçbir zaman anlayamadı. Anlasalar da iktidarda kalmak adına eğitim ve demokrasi anlamında taş üstüne taş koymadılar.

Bazıları gelişmişliği sadece yeni binalar, yeni yollar yapmak, elektronikleşmek sanıyor. Oysa kafa yapımız hiç gelişmiyor. Toplum öyle bir hale gelmiş ki Atatürk’ün yaptıkları tartışılır olmuş. % 98’i Müslüman olan ülkemizde Atatürk belli çevreler tarafından hep din düşmanı olarak lanse edildi ve ediliyor. Oysa Atatürk olmasa idi, Atatürk’e düşmanlık yapan o kafalar gizli saklı namaz kılmak zorunda olacaklardı.

Geçmiş ve bugünkü iktidarlar, babasının parasını hoyratça harcayan çocuklar gibi davranıyor. Atatürk’ün kendilerine sağladığı demokratik ortamı, Atatürk’ün fikirlerini yok etmek, Türk toplumunu kendi emelleri doğrultusunda dizayn etmek için kullanıyorlar. Atatürk’ün adının geçtiği her şey onları rahatsız ediyor. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi hakkında söyledikleri de bunun bir göstergesi. Aslında onların itirazı metne değil, hitap edenin Atatürk olması onlar için sorun yaratıyor.

Atatürk’ün planladığı toplum ile onların yaratmaya çalıştığı toplum arasında dağlar kadar fark var. Atatürk fikri hür vicdanı hür bir toplum oluşturmak isterken ondan sonraki tüm iktidarlar, biat eden, sorgulamayan, düşünmeyen, tepki vermeyen bir toplum yaratmaya çalışıyorlar.

Bugün fikirlerimizi serbestçe söyleyebiliyorsak bilin ki Atatürk sayesindedir.


Bu yazı 2012 tarihinde Kuzeyekspres gazetesinde yayınlanmıştır.

print
0 Paylaşımlar
error: Kopyalama yapılamaz